Etiket: keratin bakimi

Keratin ve Keratin Bakımı Nedir?

Keratin nedir? Sıkça karşımıza çıkan bu soru. Elbette saç problemi yaşayan insanlar için bu konuya dikkat çekmek daha iyidir. Çünkü saçtaki keratin maddesi, kırılmalarla kopmalarla ve ısıl işlemlerle bozulabiliyor. Üstelik keratin çok güçlü bir madde olduğu için onarımı da bir hayli zor. Hal böyle olunca evde yapılan bakımlar, maskeler, bitkisel yağlar ve karışımlar işe yaramıyor. Bunlara ek olarak zahmet ve masraf çıkarıyor.  Karşılığını veremiyor ve iyi bir araştırma sonucunda karşımıza ‘keratin bakım’ diye bir kelime çıkıyor. Saç bakım sektöründe en çok kullanılan kelimelerden keratin başı çekiyor. Keratin nedir diye soruyorsanız, keratin kısacası bir proteindir fakat çok güçlü ve sert bir yapıya sahiptir. Yıpranmış saçlarda çok etkili bir tamirat görevi yapar. Bu konuda tam bir mucizedir. Saç bakım ve onarım için mükemmel bir katkı maddesidir diyebiliriz. Keratinler, bir protein olduğu halde bu sert yapısı ve dayanıklı olması özelliğiyle saçları yeniden yapılandırmada çok etkilidir. Bu nedenle keratin bakımı, saç bakım ve onarım alanında rakipsiz diyebiliriz.

Ne var ki tüm bunlara rağmen her şeyde olduğu gibi bu kısımda da gerçek, saf, doğal, katkısız keratini bulmak ya da en güzelini, en etkilisini alıp kullanabilmek için elbette ciddi bir araştırma gerekiyor. Bir çok keratin markası karşımıza çıkıyor ve kafamız karışıyor. Kuaförlere gidip saçımızı keratin bakımı yaptırdığımızı zannedip büyük paralar ödeyerek hiçbir sonuç alamadan umutsuzluğa kapılabiliriz. Çünkü kuaförlerde genellikle sentetik ve silikon içerikli saç bakım ürünleri ile birlikte çok az bir miktarda keratin kullanılır bu da pek işe yaramaz ve paranız çöpe gider. Kuaförler zekice tecrübelerini kullanarak müşterilerini çok kolayca ikna edebilirler. Bunu ancak bakımı yaptıktan ve etkisinin kısa sürede kaybolduğunu gördükten sonra anlayabiliriz. Daha öncesinde fayda vermeyeceğini pek düşünemeyiz fakat maalesef şu anda Türkiye’de hiçbir keratin bakımı yıpranmış bir saçı tamir edemiyor ve kuaförler saçları düzleştirme adı altında keratin bakımını yutturuyorlar.

Sonuç olarak söz konusu olan yıpranmış saçlar ise o halde en güzel keratin bakımı ve keratin yüklemesi, evde keratin bakımı yapmaktır. Bunun da en güzeli evde saf doğal keratin yüklemesi yapmaktır. Elbette saf keratin ya da katkısız keratin bulabilmek çok kolay bir şey değil. Bizim sizlere en önemli tavsiyemiz patentli keratin kullanmaktır. Devlet güvencesi her zaman önde gelir ve devlet kurumlarına güven bizi kolay kolay şaşırtmaz. Bu şekilde evde yapacağınız keratin bakım paramız boşa gitmez.

İşte keratin nedir konusunda size verebileceğimiz en özet bilgi. Keratin, gerçek saf, katıksız ve özellikle patentli olmalıdır. Yıpranmış saçta kullanılmalıdır asla düzleştirme amaçlı kullanılmaz. Aksi halde hiçbir işe yaramaz.